Proč jsem se nechala zaměstnat a vy byste možná měli také

Handmade byznys se od běžného podnikání v lecčems liší. Dá se říct, že my, rukodělní tvůrci, začínáme v podnikatelském procesu od konce.  Podívejme se, jak na to jde podnikatel. Správný podnikatel najde problém, který někoho trápí, a hledá jeho řešení. A vymyšlené řešení pak přetvoří do formy produktu či služby. Od začátku má tedy zcela jasno v tom, pro koho svůj produkt tvoří. My, rukodělní tvůrci, na to jdeme odzadu. Vyrábíme to, co je našemu srdci milé a o čem si myslíme, že by si zákazníci měli kupovat. Pak teprve hledáme okruh lidí, pro které je náš výrobek určen.

To s sebou nese jeden velký problém. V drtivé většině případů se nám nepovede podnikání rozjet rychle. Naopak, když se o to snažíme lehce se může stát, že utratíme celé naše rodinné úspory na to, abychom nakonec skončili ve slepé uličce. Rukodělnému podnikání podnikání nejvíc sluší pomalý, ale bezpečný růst, který nám dává prostor s každým krokem osahat půdu pod nohama a postoupit dál teprve ve chvíli, kdy víme, že nespadneme do bažiny.

Pomalý růst a podnikání jako hlavní zdroj příjmů nejdou moc dobře dohromady.

Vedlejší podnikání i po letech

I když se v začátcích podnikání dokážeme uskromnit, pokud podnikání máme jako hlavní činnost obrovskou zátěž pro nás jsou nevratné zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Každý měsíc zaplatíme bez mála šest tisíc a nikdo se nás neptá, kde na ně vezmeme. Naopak vedlejší samostatná výdělečná činnost na nás žádnou zátěž neklade. Když vyděláme hodně málo (do 93 387 ročně) zaplatíme jen vypočítané odvody na zdravotní pojištění (nebo ani ty ne). Když vyděláme víc, týkají se nás sice také minimální zálohy na sociální pojištění, ale je to jen 1 137 korun.

Jak mít podnikání na vedlejší činnost? Vedlejší činnost automaticky vykonáváte, když jste student, důchodce nebo na rodičovské dovolené a pár dalších možností, které najdete v zákoně. Další možnost je najít si zaměstnání, ve kterém dostanete alespoň minimální mzdu. Je pak úplně jedno, na kolik hodin vám to vychází.

Najít si druhou práci nemusí dávat smysl jen při rozjezdu podnikání, ale někdy taky po delší době. Přáli bychom si, aby podnikání fungovalo takhle

Čím víc do podnikání investují času, úměrně víc vydělávám.

Jenže, když přímo nevyměňujeme náš čas za peníze, vypadá to dost často spíš takhle:

Někdy zvýšená snaha znamená větší výdělek, ale jindy výsledek vůbec neodpovídá množství investovaného času.

Může se stát, že maximální čas, který na podnikání máme, nedosáhne do bodu, ve kterém bychom postoupili na další úroveň:

Co teď? Pracovat i o víkendech a po nocích? To si koledujeme o vyhoření! Celý byznys překopat a ubírat se spíš směrem firemního podnikání, které se dá rozvíjet dál? To není cesta, do které by se chtělo každému.

Tohle je ten moment, kdy může dávat smysl přibrat k tvorbě ještě jinou činnost tak, aby to dohromady přineslo kýžený výdělek a zabralo přiměřené množství času

Možná se vám nepovede najít zaměstnání na částečný úvazek. Smysl ale může dávat i brigáda nebo třeba jiné podnikání. Ideálně takové, kde jste placení od hodiny.

Jak to mám s prací a podnikáním já

Právě v takové situaci – na plošince podobného grafu – jsem se ocitla i já a další další stoupání bylo v nedohlednu. Rozhodla jsem se proto vloni v létě udělat čelem vzad a dojít s podnikáním zpět na místo, kde ještě budu vydělávat zhruba stejně. Vyšlo mi to právě na nějakých 20 hodin týdně.

Druhou půlku úvazku jsem se rozhodla věnovat své původní profesi – IT. Najít vhodnou práci mi sice nějakou dobu trvalo, ale dneska si ke svému rozhodnutí můžu jen gratulovat. Ani nevíte, jak jsem ráda, že v téhle nejisté době nemusím přesvědčovat lidi, aby si koupili kurz nebo zaplatili konzultace, ale naopak jsem mohla vyhlásit, že když si někdo kurz přece jen koupí, tak peníze pošlu na Ukrajinu. Vždycky jsem si zakládala na tom, že lidem necpu něco, z čeho nebudou mít užitek, ale zatímco dřív jsem se cítila jak blbec, který neumí prodávat, teď můžu podnikat s lehkostí a radostí.

Já vím. Moje podnikání není rukodělné. Ale dovedu si představit, že vy budete podobné situaci. Že se vám nechce investovat spoustu času energie do shánění nových zákazníků s nejistým výsledkem. A zároveň nechcete vaše výrobky pořád nutit stávajícím zákazníkům a fanouškům. Že máte svoji představu o tom, kolik času, peněz a energie věnovat marketingu. A holt výsledky nejsou takové, aby to byl hlavní zdroj příjmů.

Třeba máte potenciál se tím časem uživit. Vidíte pomalý a vytrvalý růst, který vám potvrzuje, že jste na správné cestě, jen to holt trvá a nedostatek příjmů je potřeba vyřešit hned.

Taky si uvědomuji, že mám velké štěstí v tom, že jsem programátor. Snad v žádném jiném oboru není tolik příležitostí a tak dobré peníze. Ale víte co? Kariéra v IT není něco, pro co se rozhodnete v osmnácti a později je pro vás tato cesta uzavřená. Pokud máte rádi práci s počítačem, můžete se přihlásit na kurzy Czechitas, naučit se tam potřebné dovednosti a dokonce si přes ně najít práci.

Další možnost je zužitkovat to, co jste se naučili v podnikání. Rukodělné podnikání vám přinese spoustu dovedností, za které vám lecjaká firma ráda zaplatí: Marketing, správa sociálních sítí, reklama, grafika, focení, správa e-shopů… Dobré místo, kde se poptat po práci v marketingu a přidružených oborech je facebooková skupina #HolkyzMarketingu.

Berte to prosím ale pouze jako tipy, kterým směrem může ležet smysluplné řešení. Rozhodně nechci říct, že se všichni teď hned máte nechat zaměstnat. Pokud vám to smysl nedává a chcete jít jinou cestou – super! Držím vám palce!

To hlavní, co jsem ale chtěla říct je:

Když vás váš rukodělný koníček neuživí, není to selhání

Pokud máte dobře nastavené ceny a neděláte nějakou zásadní chybu, stále se může stát, že to nevychází. Žijeme v blahobytné zemi, kde nám nestačí u uživení prodat na druhý konec světa pár výrobků. A pánbůh zaplať za to! Když nám tedy tvorba nevydělá dost peněz, najít si zaměstnání na částečný úvazek nebo brigádu není ostuda, ale dost často to nejlepší možné řešení.