Proč jsem se nechala zaměstnat a vy byste možná měli také

Handmade byznys se od běžného podnikání v lecčems liší. Dá se říct, že my, rukodělní tvůrci, začínáme v podnikatelském procesu od konce. Běžný podnikatel najde problém, který někoho trápí, a hledá jeho řešení. Vymyšlené řešení pak přetvoří do formy produktu či služby. Od začátku má tedy zcela jasno v tom, pro koho svůj produkt tvoří. My, rukodělní tvůrci, na to jdeme odzadu. Vyrábíme to, co je našemu srdci milé a o čem si myslíme, že by se mohlo prodávat. Pak teprve hledáme okruh lidí, pro které je náš výrobek určen.

To s sebou nese jeden velký problém. V drtivé většině případů se nám nepovede podnikání rozjet rychle. Naopak se lehce může stát, že utratíme celé rodinné úspory, abychom nakonec skončili ve slepé uličce. Rukodělnému podnikání nejvíc sluší pomalý, ale bezpečný růst, který nám dává prostor postupně si budovat pevnou půdu pod nohama a postoupit dál teprve ve chvíli, kdy jsme si jisti, že nespadneme do bažiny.

Pomalý růst a podnikání jako hlavní zdroj příjmů nejdou moc dobře dohromady.

Vedlejší podnikání i po letech

I když se v začátcích dokážeme uskromnit, pokud podnikání máme jako hlavní činnost, obrovskou zátěží jsou pro nás nevratné zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Každý měsíc zaplatíme bez mála sedm tisíc a nikdo se nás neptá, kde na ně vezmeme. Naopak vedlejší samostatná výdělečná činnost na nás téměř žádnou zátěž neklade. Pokud náš zisk nepřekročí 105 521 Kč za rok, zaplatíme jen vypočítané (minimální) odvody na zdravotní pojištění. Když vyděláme víc, týkají se nás sice také minimální zálohy na sociální pojištění, ale je to jen 1 413 Kč měsíčně.

Jak mít podnikání na vedlejší činnost? Pokud podnikáte jako student, důchodce nebo na rodičovské dovolené (a pár dalších možností, které najdete v zákoně), automaticky se jedná o vedlejší činnost. Další možností je najít si zaměstnání, ve kterém dostanete alespoň minimální mzdu, a k tomu podnikat na vedlejší činnost.

Najít si druhou práci nemusí dávat smysl jen při rozjezdu podnikání, ale někdy i po delší době. V ideálním případě by se podnikání mělo rozvíjet takto:

Čím víc času do podnikání investuji, tím víc vydělávám.

Jenže ono to dost často vypadá spíše takto:

Někdy zvýšená snaha znamená větší výdělek, ale jindy výsledek vůbec neodpovídá množství investovaného času.

Může se stát, že maximální čas, který mohu podnikání věnovat, mi nestačí k posunutí podnikání na další úroveň:

Co teď? Pracovat i o víkendech a po nocích? To si koledujeme o vyhoření! Celý byznys překopat a ubírat se spíš směrem k firemnímu podnikání, které se dá rozvíjet dál? Ani to není cesta, do které by se chtělo každému.

Tohle je ten moment, kdy může dávat smysl nechat se k rukodělnému podnikání ještě zaměstnat na zkrácený úvazek, aby to dohromady přineslo kýžený výdělek a zabralo přiměřené množství času:

Možná se vám nepovede najít zaměstnání na částečný úvazek. Smysl ale může dávat i brigáda nebo třeba jiné podnikání. Ideálně takové, kde jste placení od hodiny.

Jak to mám s prací a podnikáním já

Právě v takové situaci – na plošince podobného grafu – jsem se před nějakou dobou ocitla i já a další stoupání bylo v nedohlednu. Rozhodla jsem se proto udělat čelem vzad a dojít s podnikáním zpět na místo, kde ještě budu dost vydělávat. Vyšlo mi to právě na nějakých 20 hodin týdně.

Druhou půlku úvazku jsem se rozhodla věnovat své původní profesi – IT. Najít vhodnou práci mi sice nějakou dobu trvalo, ale dneska si ke svému rozhodnutí můžu jen gratulovat. Ani nevíte, jak jsem ráda, že v téhle nejisté době nemusím přesvědčovat lidi, aby si koupili kurz nebo zaplatili konzultace, ale naopak jsem mohla vyhlásit, že peníze z prodeje kurzů pošlu na pomoc Ukrajině. Prostě a jednoduše – můžu teď podnikat s lehkostí a radostí.

Taky si uvědomuji, že mám velké štěstí v tom, že jsem programátor. Snad v žádném jiném oboru není tolik příležitostí a tak dobré peníze. Ale víte co? Kariéra v IT není něco, pro co se rozhodnete v osmnácti a později je pro vás tato cesta uzavřená. Pokud máte rádi práci s počítačem, můžete se přihlásit na kurzy Czechitas, naučit se tam potřebné dovednosti a dokonce si přes ně najít práci.

Další možnost je zužitkovat to, co jste se naučili v podnikání. Rukodělné podnikání vám přinese spoustu dovedností, za které vám lecjaká firma ráda zaplatí: Marketing, správa sociálních sítí, reklama, grafika, focení, správa e-shopů… Dobré místo, kde se poptat po práci v marketingu a přidružených oborech je facebooková skupina #HolkyzMarketingu.

Berte to prosím ale pouze jako tipy, kterým směrem může ležet smysluplné řešení. Rozhodně nechci říct, že se všichni teď hned máte nechat zaměstnat. Je to však cesta, jak si zajistit dostatek příjmů a přitom si pomalu rozvíjet vlastní podnikání. Třeba máte potenciál se tím časem uživit. Držím vám palce!

To hlavní, co jsem ale chtěla říct je:

Když vás váš rukodělný koníček neuživí,
není to selhání

Třebaže máte dobře nastavené ceny a neděláte žádné zásadní chyby, stále se může stát, že to nevychází. Když nám tedy tvorba nevydělá dost peněz, najít si zaměstnání na částečný úvazek nebo brigádu není ostuda, ale dost často to nejlepší možné řešení.