Jaké poplatky se platí na Etsy

Ve facebookové skupině Hurá na Etsy se rozběhla debata o poplatcích, které se na Etsy platí. Teoreticky by to mělo být necelých 11%, ale nejeden prodejce najednou zjistil, že se částka vyšplhala skoro na 30%. Jak se to mohlo stát? To vám vysvětlím v tomto článku.

Hned na úvod je třeba říct, že poplatky na Etsy jsou hodně nepřehledné. O jednoznačných jedenácti procentech na Fleru si můžeme na Etsy nechat jen zdát. Čeká nás zde hned několik druhů poplatků, z nichž opravdu platit ale musíme jen některé:

  • Měsíční poplatek (Monthly Fee)
  • Poplatek za vystavení zboží (Listing Fee)
  • Transakční poplatek (Transaction Fee)
  • Poplatek za zpracování platby (Payment Processing Fee)
  • Poplatek za převod měny (Currency Conversion Fee)
  • Poplatek za reklamu
    • Etsy reklamy (Etsy Ads)
    • Reklamy mimo Etsy (Offsite Ads)

Měsíční poplatek (Monthly Fee)

Tento poplatek se normálně neplatí. Zaplatíme jej pouze tehdy, pokud se přihlásíme do programu Etsy Plus. Tento program nám za cenu 8,80 € ($10) měsíčně nabízí kredit na reklamu v hodnotě 4,40 € ($5) a možnost vystavit až 15 položek zdarma. Suma sumárum tak vlastně zaplatíme jen necelé dva dolary (cca 1,76 €) za ostatní výhody v programu. Ty ale jako našinci zas tak moc nevyužijeme, takže platit si Etsy Plus se spíš nevyplatí.

Poplatek za vystavení zboží (Listing Fee)

Poplatek $0,20 (cca 0,18 €) platíme za vystavení každé položky k prodeji. Zboží lze vystavit na čtyři měsíce – po uplynutí této doby se vystavení musí obnovit a poplatek dvacet centů znovu zaplatit. Když se zboží prodá a položku chceme mít i nadále v nabídce, poplatek za vystavení se platí znovu.

U zboží, které bylo vystaveno dlouho, si musíme do celkové provize tento malý poplatek započítat víckrát a to se nám obzvlášť u levného zboží docela prodraží.

Transakční poplatek (Transaction Fee)

Toto je opravdová provize, kterou si Etsy účtuje za prodej vystaveného zboží. Platí se z ceny zboží včetně poštovného a činí nově 6,5% (dříve to bylo 5%). Je to poplatek, kterému se opravdu nevyhneme.

Poplatek za zpracování platby (Payment Processing Fee)

Pokud máte zkušenost s Flerem, tak jistě víte, že zákazník může platit buď přímo na váš účet, nebo přes platební bránu Fleru, která peníze přesměruje na Váš účet. Na Etsy to funguje jinak. Etsy zašťiťuje celou platbu a částku vám připíše na účet po odečtení poplatků jednou za stanovený čas.. Stejně jako se platí za služby platební brány, platí se i na Etsy poplatek za to, že platba je provedena přes jejich systém. Částka se liší podle zemí a Etsy se tím zřejmě snaží zvýhodnit prodejce z USA, kteří mají částku o procentní bod nižší. My Češi i Slováci platíme shodně 4% z hodnoty transakce plus 0,3 € fixní poplatek. Myslím, že používání Etsy Payments už se nedá vyhnout. Jedinou alternativou zůstává platba přes PayPal, kde však také nejsou zrovna nízké poplatky a ještě bychom odradili zákazníky, kteří chtějí platit pohodlně kartou.

Poplatek a převod měny (Currency Conversion Fee)

O tomto poplatku málokdo ví. Je nutno jej uhradit, pokud máme v Etsy nastavenou jinou měnu, než v jaké nám chodí peníze na účet. Etsy nám bude posílat peníze vždy v eurech, proto si určitě nastavte měnu účtu na EUR. Vyhnete se tak poplatku za převod měny 2,5%. A nebojte, zákazníci i tak uvidí vaše ceny v jejich vlastní měně. Nastavení měny je schováno pod Finances > Payment settings > Currency.

Poplatek za reklamu

Výdělky nám může citelně snížit také reklama. Na Etsy existují dva systémy inzerce. Zatímco do prvního se musíte aktivně přihlásit, abyste reklamu spustili, druhý je automaticky zapnutý a pokud poplatek platit nechcete, musíte jej zrušit sami.

Etsy reklamy (Etsy Ads)

Reklamy na Etsy vám pomohou dostat vaše zboží více na oči. Z mojí vlastní zkušenosti a ze zkušenosti řady dalších prodejců ale nefungují moc dobře a často při inzerování utratíte víc, než nakonec vyděláte. Bohužel Etsy už dnes neumožňuje reklamy nastavovat. Jediné co můžete ovlivnit, je denní rozpočet reklamy a výběr položek k inzerci. Pokud chcete reklamu vyzkoušet, určitě ji bedlivě sledujte a zjistěte si, jestli se vám vyplácí. Nemáte-li na to čas, raději ji vypněte.

Reklamy mimo Etsy (Offsite Ads)

Dalším typem reklamy na Etsy jsou takzvané Offsite Ads. Ty propagují vaše zboží mimo Etsy – hlavně na Googlu, sociálních sítích a Pinterestu. Dobrá zpráva je, že za ně neutratíte víc, než vyděláte. Špatná zpráva je, že vám Etsy strhne 15% z hodnoty objednávky, na kterou se zákazník doklikal z těchto reklam. Pokud máte ceny nastavené tak, že o 15% přijít nemůžete, nezbývá vám, než Offsite Ads vypnout. Implicitně jsou totiž zapnuté pro všechny prodejce. Nastavení najdete na Settings > Offsite Ads > Stop promoting my product. Když je vypnete, můžete ale zase přijít o cenné objednávky od zákazníků mimo Etsy.

Podtrženo, sečteno

Věřím, že jsme si udělali jasno v tom, jaké poplatky se na Etsy platí. Dohromady to dělá v ideálním případě 10,5% plus 0,48 € za objednávku. Prodávat levné drobnosti se tedy rozhodně nevyplatí. Pokud máte špatně nastavenou měnu a objednávka vám přijde z reklamy mimo Etsy, vyjde vás poplatek opravdu na 28% plus 0,48 €. Mít vše správně nastavené je tedy klíčové.

PoplatekKolik platímMusím ho platit
Měsíční poplatek
(Monthly Fee)
8,8 € ($10)NE
Poplatek za vystavení zboží
(Listing Fee)
0,18 € ($0,20)ANO
Transakční poplatek
(Transaction Fee)
6,5%ANO
Poplatek za zpracování platby
(Payment Processing Fee)
4% + 0,3 €ANO
Poplatek za převod měny
(Currency Conversion Fee)
2,5%NE
Poplatek za reklamu – Etsy reklamy
(Etsy Ads)
různě NE
Poplatek za reklamu – mimo Etsy
(Offsite Ads)
15% NE

Uvažujete, jestli se vám Etsy opravdu vyplatí? Při porovnávání cen poplatků určitě nezapomínejte na to, že zadarmo není ani prodej na vlastním e-shopu. Nákladům spojeným s prodejem se zkrátka nevyhneme nikdy. Vždy platíme buď přímo penězi nebo svým časem, který ale také má svoji finanční hodnotu.

Možná to nebudete chtít slyšet, ale řeknu to natvrdo: Pokud je největším problémem vašeho podnikání výše poplatků na prodejních serverech, máte problém. Váš byznys stojí na hliněných nohou a je jen otázkou času, kdy se zhroutí.

Základem zdravého byznysu jsou ceny, které jsou profitabilní. To znamená, že i když odkrojíte třeba i půlku ceny pro náklady spojené s prodejem, zbude vám pořád dost vysoká částka na to, aby zaplatila ostatní náklady, materiál a vaši práci.

Máte-li pocit, že potřebujete s cenami výrobků pomoct, projděte si kurz Co napsat na cenovku a navazující Kouzelnou tabulku.

Pomoct vám můžu samozřejmě i s Etsy. Mám pro vás podrobný kurz Prodej na Etsy. A jestli si nejste úplně jistí, jestli je pro vás Etsy ta správná cesta, domluvte si se mnou konzultaci a probereme to. V tom případě pro vás mám tajný bonus: Když se nakonec ukáže, že Etsy ano, dostanete kurz o 500 Kč levnější.

Žádný kurz nepotřebujete, ale chcete zůstat ve spojení a dozvídat se užitečné informace ze světa handmade podnikání? Nechejte mi tu vaši adresu a já vám napíšu. Nebojte se, píšu spíš málo než moc a navíc se můžete kdykoliv odhlásit.