Jaké poplatky se platí na Etsy

Ve facebookové skupině Hurá na Etsy se rozběhla debata o poplatcích, které zde vlastně platíme. Teoreticky by to mělo být ani ne 11 %, ale nejeden prodejce najednou zjistil, že se částka vyplhala skoro na 30 %. Jak se to mohlo stát? To vám vysvětlím v tomto článku.

Hned na úvod je potřeba říct, že poplatky na Etsy jsou docela nepřehledné. O jednoznačných jedenácti procentech na Fleru si můžeme nechat na Etsy jen zdát. Čeká nás zde hned několik druhů poplatků z nichž ale opravdu platit musíme jen některé:

  • Měsíční poplatek (Monthly Fee)
  • Poplatek za vystavení zboží (Listing Fee)
  • Transakční poplatek (Transaction Fee)
  • Poplatek za zpracování platby (Payment Processing Fee)
  • Poplatek a převod měny (Currency Conversion Fee)
  • Poplatek za reklamu
    • Etsy reklamy (Etsy Ads)
    • Reklamy mimo Etsy (Offsite Ads)

Měsíční poplatek (Monthly Fee)

Tento poplatek normálně neplatíme. Odečte se nám pouze, pokud se přihlásíme do programu Etsy Plus. Stojí 8,8€ ($10). Za tyto peníze dostaneme 4,4€ ($5) kredit na Etsy reklamy a 15 položek vystavení zboží zdarma. Když to odečteme, tak vlastně zaplatíme jen dva dolary (cca 1,76€) za ostatní výhody v programu. Ty ale jako našinci zase tak moc nevyužijeme, takže platit si Etsy Plus se spíš nevyplatí.

Poplatek za vystavení zboží (Listing Fee)

Poplatek 20 centů (cca 0,18€) platíme za vystavení každé položky zboží. Vystavení platí čtyři měsíce a pak se musí zboží obnovit a dvacet centů znovu zaplatit. Když se zboží prodá a chceme položku dál mít v nabídce, zase se zaplatí nový poplatek.

Pokud máme zboží, které se nám dlouho neprodávalo, musíme si do celkové provize započítat tento malý poplatek víckrát a obzvlášť u levného zboží se nám to docela prodraží.

Transakční poplatek (Transaction Fee)

Toto je opravdová provize, kterou Etsy inzeruje. Platí se z prodaného zboží včetně poštovného a činí nově 6,5 %, dřív to bylo 5 %. Je to poplatek, kterému se opravdu nevyhneme.

Poplatek za zpracování platby (Payment Processing Fee)

Pokud máte zkušenost s Flerem, víte, že zákazník může platit buď přímo vám na účet, nebo přes platební bránu, kterou zajišťuje Fler, ale peníze jdou stejně přímo na účet vám. Na Etsy to funguje jinak. Etsy se stará o celou platbu, nabízí zákazníkům spostu možností jak zaplatit a částku vám převádí až po odečtení poplatků jednou za čas, který si určíte. Stejně, jako se platí za služby platební brány, platí se i na Etsy poplatek za to, že se provede platba přes jejich systém. Částka se liší podle zemí a Etsy se tím zřejmě snaží zvýhodnit prodejce z USA, kteří mají částku o procentní bod nižší. My Češi i Slováci platíme 4 % plus 0,3 € fixně. Myslím, že používání systému Etsy Payments už se nedá vyhnout a kdyby ano, mohli by nám zákazníci platit pouze přes PayPal. Ten taky nemá zrovna nízké poplatky a ještě bychom odradili zákazníky, kteří by chtěli platit pohodlně kartou.

Poplatek a převod měny (Currency Conversion Fee)

O tomto poplatku se málo ví. Vzniká, když máme v Etsy nastavenou jinou měnu, než v jaké nám chodí peníze na účet. Etsy nám bude posílat peníze vždy v EURech, proto si určitě také nastavte měnu účtu na EUR. Vyhnete se tak poplatku za převod měny 2,5 %. A nebojte, zákazníci stejně vždy uvidí vaše ceny v jejich vlastní měně. Nastavení měny je schováno pod Finanaces > Payment settings > Currency.

Poplatek za reklamu

Výdělky nám může citelně snížit také reklama. Na Etsy existují dva systémy inzerce. A zatímco do prvního se musíte aktivně přihlásit, abyste reklamu spustili, druhý je automaticky zapnutý a pokud poplatek platit nechcete, musíte jej zrušit sami.

Etsy reklamy (Etsy Ads)

Rekamy na Etsy vám pomohou dostat vaše zboží více lidem na oči. Z mojí vlastní zkušenosti a ze zkušenosti řady dalších prodejců ale nefungují moc dobře a často při inzerování utratíte víc, než nakonec vyděláte. Bohužel Etsy už dnes neumožňuje reklamy nastavovat. Jediné, co můžete ovlivnit, je denní rozpočet reklamy a které položky se mají inzerovat. Pokud chcete reklamu vyzkoušet, určitě ji bedlivě sledujte a zjistěte si, jestli se vám vyplácí. Nemáte-li na to čas, raději ji vypněte.

Reklamy mimo Etsy (Offsite Ads)

Dalším typem reklamy na Etsy jsou takzvané Offsite Ads. Ty inzerují vaše zboží mimo stránku Etsy -hlavně na Google, sociálních sítích a na Pinterestu. Dobrá zpráva je, že se vám s nimi nestane, že byste za reklamu utratili víc, než vyděláte. Špatná zpráva je, že vám Etsy strhne 15 % z objednávky, na kterou se zákazník doklikal z těchto reklam. Pokud máte ceny nastavené tak, že o 15 % přijít nemůžete, nezbývá vám, než Offsite Ads vypnout. Implicitně jsou totiž zapnuté pro všechny prodejce. Nastavení najdete na Settings > Offsite Ads > Stop promoting my product. Když je vypnete, můžete ale zase přijít o cenné objednávky od zákazníků mimo Etsy.

Podtrženo, sečteno

Věřím, že jsme si udělali jasno v tom, jaké poplatky na Etsy platíme. Dohromady to dělá v ideálním případě 10,5 % plus 0,48 € za objednávku. Prodávat levné drobnosti se tedy rozhodně nevyplatí. Pokud máme špatně nastavnou měnu, objednávka nám přijde z reklamy mimo Etsy, vyjde nám poplatek opravdu na 28 % plus 0,48 €. Mít vše správně nastavané, je tedy klíčové.


Poplatek
Kolik platímMusím ho platit
Měsíční poplatek
(Monthly Fee)
8,8€ ($10)NE
Poplatek za vystavení zboží
(Listing Fee)
0,18€ ($0,20)ANO
Transakční poplatek
(Transaction Fee)
6,5 %ANO
Poplatek za zpracování platby
(Payment Processing Fee)
4 % + 0,3 €ANO
Poplatek za převod měny
(Currency Conversion Fee)
2,5 %NE
Poplatek za reklamu
Etsy reklamy (Etsy Ads)
různě NE
Poplatek za reklamu
Reklamy mimo Etsy (Offsite Ads)
15 % NE

Uvažujete, jestli se vám Etsy opravdu vyplatí? Při porovnávání cen poplatků určitě nezapomínejte na to, že zadarmo není ani prodej na vlastním e-shopu. Nákladům spojeným s prodejem se zkrátka nevyhneme nikdy. Vždy platíme buď přímo penězi nebo svým časem, který ale má také určitou finanční hodnotu.

Možná to zrovna vašim uším nebude znít příjemně, ale řeknu to natvrdo: Pokud je největším problémem ve vašem podnikání výše poplatků na prodejních serverech, máte problém. Váš byznys stojí na hliněných nohou a je jen otázkou času, kdy se zhroutí.

Základem zdravého byznysu jsou ceny, které jsou profitabilní. To znamená, že i poté, co odkrojíte třeba i půlku ceny pro náklady spojené s prodejem, zbude vám pořád dost vysoká částka na to, aby zaplatila ostatní náklady, materiál a vaši práci.

Máte-li pocit, že potřebujete s cenami výrobků pomoct, projděte si kurz Co napsat na cenovku a navazující Kouzelnou tabulku.

Pomoct vám můžu samozřejmě i s Etsy. Mám pro vás podrobný kurz Prodej na Etsy. A jestli si nejste úplně jistí, jestli je pro vás Etsy ta správná cesta, domluvte si se mnou konzultaci a probereme to. V tom případě pro vás mám tajný bonus: Když se nakonec ukáže, že Etsy ano, dostanete kurz o 500 Kč levnější.

Žádný kurz nepotřebujete, ale chcete zůstat ve spojení a dozvídat se užitečné informace ze světa handmade podnikání? Nechejte mi tu vaši adresu a já vám napíšu. Nebojte se, píšu spíš málo než moc a navíc se můžete kdykoliv odhlásit.