Daňové povinnosti a záludnosti během roku

Tento článek je určen především těm, kteří jsou na začátku své cesty od koníčku k podnikání. Ostřílení podnikatelé už mají všechny své daňové a legislativní povinnosti v malíčku. Na začátku to ale může být zahlcující, nicméně nebojte se. Stejně tak, jako to zvládli jiní, zvládnete to i vy!

Ptala se mě onehdá jedna paní, jak je to vlastně s těmi daňovými povinnostmi během roku. Pletlo se jí daňové přiznání z příjmů a daňové přiznání osoby identifikované k DPH. A pak ještě tak nějak tušila, že zaměstnanci to mají jinak, než lidé, kteří podnikají na plný úvazek, ale jak?

Všechny tyto informace rozhodně jde najít i jinde na Internetu, moje oblíbené zdroje jsou

Ale i tak jsem si říkala, že nemůže být na škodu, podívat se na toto zapeklité téma zase z jiného konce.

Tak tedy pojďme na to. První záležitostí je

Daň z příjmu

Přiznání k dani z příjmu musí podávat každý, kdo si něco vydělá (víc jak 15 000). Daňové přiznání se podává jednou za rok, za normálních okolností do konce března následujícího roku. Zároveň s podáním přiznání musíme daň zaplatit. Platíme daň ze všech našich příjmů: zaměstnání, pronájmu, brigád a samozřejmě podnikání. Podnikání se daní následovně:

 • vezme se váš příjem – vše, co vám zákazníci zaplatili (včetně poštovného a pod)
 • od toho se odečtou vaše náklady. Vyberete si, co je pro vás výhodnější
  • skutečné náklady (všechny výdaje, které souvisí s podnikáním)
  • procento z příjmů (říká se tomu paušální výdaje)
 • vyjde vám zisk neboli dílčí základ daně
 • pak se sečtou všechny dílčí základy daně (z podnikání, ze zaměstnání, z pronájmu…) a vyjde nám základ daně
 • ze základu daně se vypočte daň ve výši 15 %

Jak ze základu, tak ze samotné daně se ještě odečítají různé odečitatelné položky, slevy, zvýhodnění a podobně, takže samotná daň je menší, než těch 15 % zisku.

Daň z příjmu se vyřizuje na Finančním úřadě

Zdravotní a sociální pojištění

Jmenuje se to pojištění, ale je to také v podstatě určitá forma daně. Jsou to dva odvody, které odvádíme státu na zdravotní péči a na důchody.

Platí se zálohově – každý měsíc musíme zaplatit vypočítanou zálohu a jednou do roka se to vyúčtuje. Vyúčtování se jmenují Přehledy, jeden je pro zdravotní pojišťovnu, jeden pro Správu sociálního zabezpečení. Termín je do měsíce od daňového přiznání, za normálních okolností tedy do konce dubna.

Odvody a vedlejší OSVČ

Záludnost sociálního a zdravotního pojištění spočívá v jejich placení. Kdo má podnikání jako vedlejší činnost, ten to má rozhodně lepší, protože za něj platí někdo jiný (zaměstnavatel nebo stát). Zálohy platit nemusí a při vyúčtování platí jen procento ze vyměřovacího základu, který mu vyšel v daňovém přiznání. Dohromady dělá sociální a zdravotní pojištění 21,35 % ze zisku.

Vedlejší OSVČ tedy zaplatí jednou ročně (do konce dubna) odvody na sociální a zdravotní pojištění.

Podnikat na vedlejší činnost může každý, kdo

 • má zaměstnání, kde mi odvody platí
 • je na rodičovské dovolené
 • je v důchodu
 • je student
 • platí pro něj nějaká další možnost uvedená v zákoně

Odvody a hlavní OSVČ

Kdo nemá možnost mít podnikání jako vedlejší činnost, ten to má finančně těžší. Při podnikání jako hlavní činnosti totiž musíme platit každý měsíc zálohy. Zálohy se počítají podle předchozích let, ale nikdy nemohou být nižší, než minimální zálohy, které jsou skoro 5000 Kč měsíčně. I když se sociální a zdravotní pojištění každý rok vyúčtovává, tyto minimální zálohy už nám nikdy nevrátí i kdyby nám skutečné procento odvodů vycházelo nižší.

To znamená, že kdokoliv se chystá jít podnikat na hlavní činnost, musí počítat s tím, že každý měsíc zaplatí bezmála 5000 Kč nehledě na to, jak se mu bude dařit.

Když s podnikáním začínáte, první rok minimální zálohy neplatíte. Od druhého roku to na vás ale už dopadne celou vahou.

Nemocenské pojištění

Se zdravotním a sociálním pojištěním se někdy ještě plete nemocenské připojištění. To si může každý podnikatel připlatit k sociálním odvodům, aby dostal nemocenské dávky, pokud bude v delší pracovní neschopnosti. Toto připojištění se rozhodně vyplatí ženám, které se chystají mít dítě, protože bez něj nebudete mít mateřskou, jen rodičovskou. Platit se ale musí už rok dopředu.

Paušální daň

Kdo vydělává v podnikání dost, aby se mu to vyplatilo a splňuje podmínky zákona, může se přihlásit k nově zavedené paušální dani. Pak nemusí dělat žádnou z výše uvedených povinností. Nepodává daňové přiznání, neplatí zálohy na sociální a zdravotní pojištění a ani nevyplňuje Přehledy. Všechno zaplatí v jedné fixní částce, kterou posílá na speciální účet každý měsíc.

Dejte si pozor, abyste si nespletli přihlášení k paušální dani a paušální náklady. Takový omyl vy vás lehce mohl stát tisíce.

K paušální dani se člověk přihlásí dopředu na celý rok vždy do 10. ledna toho daného roku. Když zjistí, že mu to nevychází, dá se to zase změnit až na další rok.

Daň z přidané hodnoty

DPH se týká nejen každého, kdo udělá za rok obrat větší než milion (to se pak stane plátcem DPH), ale také každého, kdo si koupí nějakou službu ze zahraničí. Může to být například

 • placení reklamy na Facebooku nebo Google
 • prodej na zahraničním portálu (Sashe.sk, Etsy.com…) – tam přijímáme službu tím, že platíme provize a poplatky
 • koupení zahraničního online kurzu
 • využívání placené aplikace – Adobe, Mailchimp, Canva…

Jakmile si něco takového zaplatíme, stáváme se automaticky Osobou identifikovanou k DPH. Musíme se pak zaregistrovat na finančním úřadě a každý měsíc podávat daňové přiznání k DPH a platit DPH z těch služeb, které jsme si zaplatili. Více osobě identifikované k DPH a Etsy jsem napsala v tomto článku.

DPH je úplně oddělené od výše uvedených daní a odvodů. Platíme jej i když jsme registrovaní k paušální dani. Tím, že se zaregistrujeme jako Osoba identifikovaná k DPH také neporušujeme podmínky pro registraci s paušální dani. Je to zkrátka oddělené hřiště, na kterém se hraje úplně jiná hra.

Shrnutí

Když to tedy shrnu:

Každý měsíc

 • platíme zálohy na sociální a zdravotní pojištění nebo paušální daň
 • podáváme daňové přiznání, pokud jsme osoba identifikovaná k DPH

Každý rok, pokud neplatím paušální daň

 • podávám daňové přiznání k dani z příjmu a platím daň (do konce března)
 • podávám Přehled pro zdravotní pojišťovnu a dělá se vyúčtovnání záloh na zdravotní pojištění (do konce dubna)
 • podávám Přehled pro Správu sociálního zabezpečení a dělá se vyúčtování záloh na důchodové pojištění (do konce dubna)

Chystáte se jít se svou kůží na trh a přeměnit svého rukodělného koníčka v podnikání? Přihlaste se k odběru novinek ze světa handmade byznysu. Dozvíte se důležité informace pro vaše podnikání a když se vám to nebude líbit, kdykoliv se můžete odhlásit: